طرح درس آموزش جغرافیا به روش کارایی تیم
طرح درس آموزش جغرافیا به روش کارایی تیم
گروه جغرافیای استان خراسان رضوی- بهمن 88
|
مشخصات کلی |
کتاب: جغرافیای 1 صفحت 78تا 83 |
پایه دوم کلیه رشته ها |
تاریخ اجرا: 7/11/88 مدت اجرا: 60 دقیقه |
محل اجرا: گروه جغرافیای استان خراسان رضوی |
| ||
|
اهداف |
اهداف اصلی |
شناختی |
آشنایی با زلزله |
| |||
|
نگرشی |
بهبود نگرش فراگیران نسبت به زلزله و علل آن |
| |||||
|
مهارتی |
تقویت توانایی فراگیران در شناخت زلزله و چگونگی مقابله با آن |
| |||||
|
اهداف فرعی |
شناختی |
آشنایی با علل،پیامدها،پراکندگی،راه های پیش بینی و.... زلزله |
| ||||
|
نگرشی |
تقویت دیدگاه های علمی نسبت به زلزله و کاهش اندیشه های خرافی |
| |||||
|
مهارتی |
تقویت توانایی فراگیران برای خرید وساخت مسکن و تصمیمات درست در هنگام وقوع زلزله |
| |||||
|
اهداف جزئی |
آشنایی با پدیده زلزله |
| |||||
|
آشنایی با علل وقوع زلزله |
| ||||||
|
آشنایی با سیاره ی زمین و ساختار آن |
| ||||||
|
شناخت صفحات زمین و علل و پیامدهای جابجایی آن ها |
| ||||||
|
آشنایی با عوامل مؤثر در میزان خرابی ها و خسارات زلزله |
| ||||||
|
آشنایی با رابطه ی تکتونیک صفحه ای و وقوع زلزله |
| ||||||
|
آشنایی با تفاوت شدت و بزرگی زلزله و واحدهای اندازه گیری آن ها |
| ||||||
|
شناخت مهمترین مناطق زلزله خیز جهان |
| ||||||
|
کسب اطلاعات درخصوص امکان پیش بینی زلزله و راه های آن |
| ||||||
|
افزایش اطلاعات فراگیران در خصوص راه های کاهش خسارات و تلفات زلزله |
| ||||||
|
اهداف رفتاری |
زلزله را تعریف کنند. |
| |||||
|
علل وقوع زلزله را نام ببرند. |
| ||||||
|
قسمت های زمین را نام برده و ویژگی هرکدام را بیان نمایند. |
| ||||||
|
انواع حرکات صفحات زمین را نام ببرند. |
| ||||||
|
نقش تکتونیک صفحه ای را در فرآیند زلزله تشریح نمایند. |
| ||||||
|
عوامل مؤثر در میزان خرابی ها ی زلزله را نام ببرند.و رابطه ی هرکدام با میزان خسارات را توضیح دهند. |
| ||||||
|
کمربند های زلزله خیز جهان را نام ببرند. |
| ||||||
|
راه های پیش بینی زلزله را توضیح دهند. |
| ||||||
|
راه های مقابله با زلزله و کاهش خسارات آن را نام ببرند. |
| ||||||
|
شدت و بزرگی زلزله را تعریف کنند و واحد های اندازه گیری هرکدام را بنویسند. |
| ||||||
|
رابطه ی رعایت اصول فنی با میزان خسارات و تلفات زلزله را توضیح دهند. |
| ||||||
|
رفتار های ورودی
|
آمادگی فیزیکی و روانی کلاس |
سلام واحوال پرسی، حضور وغیاب |
زمان |
| |||
|
10 دقیقه |
|||||||
|
ارزشیابی تشخیصی |
سؤالاتی در باره میزان آشنایی دانش آموزان با زلزله ، سیاره ی زمین و ویژگی های آن-زلزله های مهم جهان وایران، آثار زلزله و... |
| |||||
|
ایجاد انگیزه در فراگیران |
بیان نمونه هایی از زلزله های جهان و ایران و نقل مشکلات ایجاد شده برای مردم ، بیان ضزب المثل ها یا شعرهایی در این زمینه |
| |||||
|
اجرای مراحل تدریس |
گام ها |
دستور کار |
نقش معلم |
نقش فرآگیر |
زمان |
| |
|
گام اول |
گروه بندی کلاس و تشکیل تیم ها |
راهنمایی فراگیران و تشکیل تیم هایی هماهنگ و با نفرات مساوی، تعیین طرز چینش صندلی ها برای هر گروه |
انتخاب اعضای تیم ها و توجه به توصیه های دبیردر جابجایی احتمالی افراد در تیم ها |
5 دقیقه |
|||
|
بیان مقررات و روش کار تیمی |
تعیین وظایف دانش آموزان و نحوه ی همکار ی آن ها با هم ، تعیین معیار هایی برای موفقیت دانش آموزان، تعریف رفتار های قابل قبول، تعیین قوانین مناسب برای گروه ها |
توجه و رعایت مقررات کار تیمی برای بازدهی بیشتر و یادگیری همه ی اعضا |
|||||
|
گام دوم |
فراهم ساختن ابزار یادگیری |
تعیین متنی خواندنی، نمایش فیلم یا فعالیت دیگر سمعی و بصری |
باز کردن کتاب ها و توجه به متن تعییین شده |
2 دقیقه |
| ||
|
مطالعه ی فردی متن مورد نظر |
نظارت بر افراد و گروه ها- تذکرات احتمالی در خصوص شیوه ی مطالعه |
مطالعه ی آرام متن بدون مزاحمت برای دیگر اعضای تیم و تیم های دیگر |
10 دقیقه |
| |||
|
ارائه ی سؤالات به فراگیران |
سؤالات از قبل طراحی و در صورت امکان تایپ و تکثیر شوند-بهتر است سؤالات از نوع عینی باشند |
مطالعه ی دقیق سؤالات و پاسخ دادن به آن ها به صورت فردی بدون مراجعه به کتاب یا با مراجعه به آن |
5دقیقه |
| |||
|
ارائه ی سؤالات به تیم ها |
از تیم ها خواسته شود با مشورت یکدیگر به صورت گروهی به همان سؤالات پاسخ دهند. |
بحث و مشورت در خصوص سؤالات و پاسخ به آن ها- این پاسخ ها باید مورد قبول همه بوده یادر انتخاب پاسخ رأی گیری شود |
5دقیقه |
||||
|
گام سوم |
ارائه ی کلید و پاسخ سؤالات به فراگیران |
معلم جواب درست هر سؤال را اعلام می کند |
فراگیران پاسخ های فردی و گروهی خود را به طور جداگانه تصحیح می کنند و نمره ی فردی و گروهی را جداگانه ثبت می نمایند. |
3دقیقه |
|||
|
ثبت نمرات فردی و گروهی در جدول1 |
معلم یا یکی از دانش آموزان نمرات فردی اعضای هرگروه و نمره ی گروه را در جدولی روی تابلو ثبت می کند. |
دانش آموزان بایستی بالاترین و پایین ترین نمره گروه ، معدل نمرات فردی، نمره ی تیم خودرا اعلام نمایند |
5 دقیقه |
||||
|
گام چهارم |
محاسبه ی کارایی هر تیم |
معلم با استفاده از فرمول "نمره ی مؤثر بودن یادگیری یا کارایی تیم" 2 را برای همه ی تیم ها محاسبه کرده و در جدول ثبت می کند. |
کمک به معلم درثبت نمرات و محاسبه ی نمره مؤثر تیم ها و حفظ نظم و آرامش |
5 دقیقه |
| ||
|
تفسیر نمرات و نتیجه گیری3 |
معلم با بررسی نمرات تک تک تیم ها وضعیت فردی و گروهی آن ها را تجزیه و تحلیل نموده و اعلام می نماید. |
دانشآموزان پس از اعلام نتایج کار با هم در خصوص علل توقیق یا توفیق کمتر در کار گروهی بحث و تبادل نظر نمایند. |
5 دقیقه |
| |||
|
ارزشیابی پایانی |
به دو صورت کتبی یا شفاهی در کلاس – تعیین تکلیف منزل برای جمع آوری مطالب مرتبط با موضوع |
دانش آموزان به سؤالات معلم پاسخ می دهند و سؤال یا تکلیف جلسه ی بعدرا یاداشت می کنند. |
5 دقیقه |
| |||
|
| |||||||
1- جدولی که معلم باید برای ثبت نمرات دانش آموزان و نمرات تیمی، روی تابلو ترسیم نماید:
|
|
تیم 1 |
تیم 2 |
تیم 3 |
تیم 4 |
تیم 5 |
|
پایین ترین نمره گروه |
|
|
|
|
|
|
بالاترین نمره گروه |
|
|
|
|
|
|
معدل نمرات فردی گروه |
|
|
|
|
|
|
نمره تیم |
|
|
|
|
|
|
نمره مؤثر بودن یادگیری |
|
|
|
|
|
|
رتبه ی گروه |
|
|
|
|
|
2- فرمول محاسبه ی " نمره ی مؤثر بودن یادگیری یا کارایی تیم" :
معدل نمرات فردی - نمره تیمی
100× = نمره ی مؤثر بودن یادگیری یا کارایی تیم
معدل نمرات فردی – نمره ی کل آزمون
3-تفسیر نمرات:
الف) اگر نمره ی تیمی بالاتر از معدل نمرات فردی باشد، در این حالت تیم برد داشته است، یعنی تیم خوب عمل کرده است. در این حالت نمره ی مؤثر بودن عددی مثبت است.
ب) اگر نمره ی تیمی کمتر از معدل نمرات فردی باشد، در این حالت تیم باخت داشته است، و افراد در کار تیمی موفق نبوده اند ، در این حالت نمره ی مؤثر بودن عددی منفی است.
ج) اگر نمره ی تیمی برابربا معدل نمرات فردی باشد، در این حالت کار تیمی بی اثر بوده است یعنی تیم کارایی خوبی نداشته است. در این حالت نمره ی مؤثر بودن صفر است.
البته همیشه لازم نیست که فرمول را مورد استفاده قرار دهیم و می توان به تشویق تیم ها یی که بالاترین نمره را گرفته اند کفایت کرد.
تذکر:
همکاران گرامی برای مطالعه ی بیشتر این روش و سایر روش ها ی تدریس نوین می توانند به منابع زیر مراجعه نمایند:
1-کتاب همیاری در تدریس – تألیف خانم رابعه ی هراتی- نشر تمرین – 1384
2- کتاب راهکارهای آموزش جغرافیا –تأ لیف آقایان دکتر سیاوش شیان- دکتر مهدی چوبینه- دکتر منصور ملک عباسی – نشر شورا- 1377
3- مجله رشد آموزش جغرافیا – شماره 81- زمستان 86-مقاله ی آموزش جغرافیا و طرح تدریس کارایی گروهی – مرضیه سعیدی
ضمن خوش آمد گویی و تشکر از شما خواننده ی گرامی: